Bazylia – przyprawa, która leczy

Bazylia znana jest przede wszystkim jako jedna z najważniejszych przypraw kuchni włoskiej. Dzięki swojemu charakterystycznemu, intensywnemu aromatowi nadaje potrawom unikalnego smaku. Jednak już starożytni znali jej właściwości lecznicze, o których dziś niestety mało kto pamięta. Ocimum basilicum (łacińska nazwa bazylii pospolitej) pochodzi z Indii, gdzie uprawiana była już 5 000 lat temu. Natomiast w Europie pojawiła się w XVI wieku. 

Właściwości zdrowotne bazylii 

Bazylia zawiera mnóstwo witamin i minerałów, takich jak:

  • witamina A, 
  • witamina K, 
  • wapń, 
  • żelazo, 
  • magnez. 

Roślina ta jest także bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają eliminować z organizmu nadmiar wolnych rodników (odpowiedzialnych za rozwój wielu chorób, np. nowotworów, chorób układu krążenia, cukrzycy czy miażdżycy). Ponadto bazylia wykazuje działanie wspomagające układ trawienia. Stosowana jest w przypadku problemów z niestrawnością, wzdęciami i nudnościami. Ma również dobroczynny wpływ na układ nerwowy – wykazuje działanie uspokajające, pomaga w walce z bezsennością, a nawet depresją – oraz na układ odpornościowy. 

Bazylia w kosmetykach

Dzięki sporej zawartości kwasu salicylowego bazylia, a dokładnie olejki eteryczne tworzone z niej, mają silne właściwości przeciwzapalne. Właśnie dlatego coraz częściej można ją spotkać nie tylko w kuchni, ale także w składach kosmetyków do pielęgnacji twarzy i włosów. Kremy, żele i toniki do pielęgnacji cery z dodatkiem ekstraktów z bazylii polecane są w szczególności dla osób z problemami trądzikowymi, ze względu na właściwości łagodzące oraz wspomagające naturalną barierę ochronną skóry. Jej obecność w kosmetykach do pielęgnacji włosów (np. w serii kosmetyków Element bazylia) pomaga wzmocnić strukturę włosów oraz ich cebulki, a także nawilżyć skórę głowy. Kosmetyki te polecane są szczególnie dla osób cierpiących na problemy z wypadaniem włosów (nawet w przypadku łysienia androgenowego). Pomagają również w walce z łupieżem. Ze względu na kojący aromat olejków eterycznych z bazylii, bardzo często wykorzystywane są one w produkcji kosmetyków do masażu, a także w przemyśle perfumeryjnym.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these