Jak radzić sobie z uzależnieniem od alkoholu? – koncepcja wszywki alkoholowej

Miliony osób na całym świecie przechodzi różnego rodzaju uzależnienia. Choroba może dotyczyć czynności, upodobań, jak również używek. W przypadku ostatniej kategorii, jednym z powszechnych nałogów jest alkohol. Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, zaleca się przejście przez detoks, zamkniętą terapię odwykową, a następnie przyzwyczajanie do normalnego funkcjonowania w „starym” środowisku, bez obecności alkoholu, przy stosowaniu terapii ambulatoryjnej.

Należy jednak pamiętać, że alkoholizm jest chorobą dożywotnią. Z uwagi na ten fakt, w praktyce chóry może doznać na każdym etapie walki z nałogiem załamania i musi zaczynać od nowa. Inaczej mówiąc jest to tzw. błędne koło, które polega na miotaniu się chorego od odwyku do odwyku. W efekcie alkoholik przerywa ciąg alkoholowy terapią w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień, by po powrocie na nowo go kontynuować.

Taka sytuacja świadczy o bardzo słabej motywacji alkoholika do walki o normalne życie. Mimo szczerych chęci, nieustannie przegrywa walkę. Aby chory nauczył funkcjonować w naturalnym środowisku bez sięgania po alkohol, dobrym pomysłem – szczególnie na samym początku – może być wszywka alkoholowa.

Wszywka alkoholowa – charakterystyka

Zabieg zaszycia alkoholowego wykonuje chirurg. Polega on na wszczepieniu pod tkankę skórną tabletek Disulfiramu (Esperalu). Działanie tego środka sprowadza się do wywoływania przykrych negatywnych reakcji organizmu w momencie zetknięcia z etanolem zawartym w alkoholu. Pojawia się między innymi ostra postać choroby abstynencyjnej, a także zagrożenie zdrowia i życia. W obawie przed tymi reakcjami, chory przestaje pić.

Zaszycie alkoholowe to zabieg, na który może zgłoś i się każdy, kto jest trzeźwy. Często zatem bywa tak, iż chory (szczególnie w czasie ciągu) przed wszywką musi przejść przez detoks.

Zabieg wszczepu tabletek Esperalu jest krótki – trwa około 30 minut. Zgłaszający nie muszą mieć żadnych obaw, ponieważ przed przystąpieniem do zaszycia przechodzą badania przesiewowe, które eliminują przeciwwskazania.

Zaszycie alkoholowe – zalety

Wszywa przy użyciu tabletek Esperal niesie za sobą wiele pozytywnych zalet. Możemy tu uwzględnić:

  • krótki czas trwania zabiegu
  • długi okres działania (do 12 miesięcy)
  • dyskrecja (miejsce mało widoczne)
  • łatwa dostępność
  • możliwość przerwania ciągu alkoholowego w szybki sposób
  • produktywne realizowanie celów terapii alkoholowej
  • przyspieszenie sukcesywnej socjalizacji bez alkoholu
  • możliwość rekonwalescencji zdewastowanego zdrowia
  • skupienie na samorozwoju i budowaniu motywacji do pozostania w trzeźwości

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these

No Related Post