Jak dbać o cerę naczynkową

Problem cery naczynkowej dotyczy wielu kobiet. Wrażliwa, cienka skórą oraz pękające naczynka i zaczerwienienia to jej cechy charakterystyczne. Cera naczynkowa jest niezwykle wrażliwa, dlatego też jej codzienna pielęgnacja może sprawiać problemy.

Co wpływa na stan cery naczynkowej

Tendencje do występowania cery naczynkowej często mają podłoże genetyczne. Jednak dotyczy ona także kobiet w okresie menopauzy, które do tej pory nie miały problemów z cerą. Cera naczynkowa charakteryzuje się zazwyczaj cienką i wrażliwą skórą, która podatna jest na działanie czynników zewnętrznych. Zanieczyszczone powietrze, ekspozycja na słońce, wiatr czy mróz mogą powodować jej podrażnienia. Niekorzystny wpływ na stan cery naczynkowej mają także stres i nieodpowiednia dieta (np. ostre potrawy, alkohol). Pękającym naczyniom krwionośnym, tworzącym charakterystyczne czerwone pajączki, oraz zaczerwienieniom w okolicach nosa i na policzkach często towarzyszy nieprzyjemne pieczenie i uczucie ściągnięcia skóry. 

Pielęgnacja cery naczynkowej

Ponieważ cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia, jej pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych. Wymaga ona specjalnego traktowania i doboru odpowiednich kosmetyków, nie zawierających składników, które mogą ją dodatkowo podrażnić. Unikać należy przede wszystkim tych zawierających alkohol czy kwasy owocowe, natomiast wybierać te zawierające w swoim składzie: 

  • aloes, 
  • witaminę C, 
  • witaminę K, 
  • wyciąg z miłorzębu japońskiego,
  • wyciąg z róży damasceńskiej.

Składniki te nie tylko zapewniają odpowiednie nawilżenie skóry, ale także łagodzą stany zapalne oraz pomagają stworzyć na powierzchni skóry barierę chroniącą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na kosmetyki używane do demakijażu i oczyszczania. Do zmywania makijażu najlepiej używać płynu dwufazowego z zawartością olejku pielęgnującego, natomiast w przypadku oczyszczania zamiast żelu lepsza będzie specjalna pianka do cery naczynkowej, a zamiast peelingu z drobinkami peelingującymi bezpieczniejszy będzie peeling enzymatyczny.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these