Otrzymując skierowanie od lekarza rodzinnego do specjalisty, u którego wcześniej nie byliśmy, zastanawiamy się jak będzie wyglądała taka wizyta, jak się przygotować, jakie badania najlepiej zabrać ze sobą, by miał pełen obraz naszej sytuacji zdrowotnej i mógł dowiedzieć się, z czego mogą wynikać objawy, których doświadczamy. Dlatego wybierając się do neurochirurga również dobrze byłoby wiedzieć, czego możemy się spodziewać, by spokojnie podejść do takiej wizyty i zabrać ze sobą wszystko, co potrzebne.
Schorzenia, którymi zajmuje się neurochirurg
Neurochirurgia to obszar medycyny, zajmujący się chorobami układu nerwowego. Do lekarza specjalisty w tej dziedzinie kierowani są zazwyczaj pacjenci, u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Do schorzeń, którymi zajmuje się neurochirurg zaliczamy:
- dyskopatia szyjna lub lędźwiowa
- bóle i urazy kręgosłupa
- urazy rdzenia kręgowego
- guzy mózgu
- nowotwory kręgosłupa
- choroby naczyniowe mózgu
- naczyniaki
- wodogłowie
- uszkodzenie nerwów obwodowych
- przepukliny mózgowo-rdzeniowe
- nadciśnienie wewnątrzczaszkowe
- krwotoki wewnątrzczaszkowe
Do neurochirurga zazwyczaj trafia się po skierowaniu od lekarza pierwszego kontaktu lub ortopedy na podstawie objawów, na które skarży się pacjent i co do którego zachodzi podejrzenie do zmian w obrębie układu nerwowego.
Przygotowanie do wizyty u neurochirurga
Mając już skierowanie i umówiony termin, pojawia się myśl, jak wygląda wizyta u neurochirurga. Ta pierwsza z pewnością będzie miała charakter informacyjny, ale też warto przygotować się do tego, by odpowiednio opisać swój problem, by lekarz mógł podjąć odpowiednie kroki w diagnozie i leczeniu. Po zebraniu niezbędnych informacji, takich jak występujące dolegliwości, styl życia, inne choroby przewlekłe, które wymagają leczenia, podejmie decyzję, jakie badania ewentualnie trzeba wykonać, by dogłębnie poznać problem. W trakcie wizyty może mieć miejsce podstawowe badanie neurologiczne, które ma na celu sprawdzenie odruchów i stopnia koordynacji.
Dodatkowe badania, które może zlecić neurochirurg
Jeśli problem jest bardziej złożony, neurochirurg może zlecić dodatkowe badania do wykonania. Zazwyczaj jest to tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badanie USG lub RTG. Te dodatkowe badania pozwolą określić stopień zaawansowania schorzenia i wdrożyć odpowiednie leczenie. Oprócz tych badań, może zalecić również te podstawowe, czyli badanie krwi i moczu, jak również badanie płynu rdzeniowo-mózgowego. Jeśli któreś z nich były już wcześniej wykonane, należy przynieść je wszystkie na wizytę u neurochirurga.