O tym, jak długo można nosić soczewki kontaktowe, decyduje wiele czynników. Przede wszystkim istotne jest to, czy mamy do czynienia z soczewkami typu dzień-noc (czyli czy są to soczewki przeznaczone do noszenia w trybie ciągłym), czy z soczewkami, które można nosić jedynie w ciągu dnia.
Na drugim miejscu stoją nasze indywidualne możliwości (nie każde oko dobrze reaguje na długie noszenie soczewek ze względu na wiele różnych czynników związanych z jego budową oraz ze schorzeniami, które posiadamy).
Warto także zwrócić uwagę na to, jakie są zalecenia lekarza dla naszego indywidualnego przypadku. To właśnie specjalista dokładnie zna naszą wadę wzroku i dokładnie wie, w jaki sposób należy nosić soczewki, aby oko pozostawało w dobrej kondycji. Kolejne ważne czynniki, które wpływają na to, jak długo można nosić soczewki kontaktowe to warunki zewnętrzne oraz rodzaj aktywności podejmowanej przez nas w ciągu dnia (uprawianie sportu itp.), a nawet pogoda.
Kiedy należy zdjąć soczewki
Soczewki określone jako „dzienne” koniecznie zdejmujemy na noc. Soczewki całodobowe nosimy maksymalnie przez 30 dni (w tym czasie możemy w nich spać). Jeśli mamy soczewki kontaktowe jednodniowe, maksymalna długość ich użytkowania w ciągu doby nie powinna przekroczyć 16 godzin. Jeśli oczy szczypią nas przed deklarowanym przez producenta czasem „wyczerpania się” soczewek, należy zdjąć szkła i przemyć je płynem antybakteryjnym oraz nasączyć oczy preparatem nawilżającym (wystarczą standardowe krople do oczu z apteki za kilka złotych). Aby wydłużyć ten czas, należy wiedzieć, jak założyć soczewki. Konieczne jest uprzednie umycie rąk.
Następnie, podnosimy soczewkę na opuszek palca i sprawdzamy, czy nie wywinęła się na złą stronę (jeśli jej kształt nie jest okrągły i widoczne są wygięte krawędzie, wszystko jest w porządku). Jak założyć soczewki na oczy? To proste! Należy rozchylić powieki i przytknąć opuszek palca z soczewką do oka. Soczewka wtedy przeskakuje z palca na oko. Następnie należy kilkukrotnie zamrugać.
Jak rozpoznać, że zbyt długo nosimy soczewki kontaktowe
O tym, że soczewki kontaktowe nosimy już prawdopodobnie zbyt długo, powie nam nasze samopoczucie. Jeśli piecze nas oko, czujemy, że jest ono suche lub dręczy nas wrażenie posiadania piasku pod powiekami, wtedy ewidentnie jest to znak, że powinniśmy zmienić soczewki lub zmienić je czasowo na okulary. Inny istotny znak, że trzeba zdjąć soczewkę, jest samo wyczuwanie soczewki na oku. Soczewka nie powinna być przez nas wyczuwalna w trakcie noszenia. Nie powinna też przesuwać się na oku.
Podsumowanie
Pamiętajmy, że soczewki są stale ulepszane. Producenci prześcigają się w oferowaniu produktów o coraz lepszych właściwościach. Soczewki są coraz lepiej nawilżone (nasączone specjalnym preparatem mającym podtrzymywać oko w optymalnym nawilżeniu), a także wykonane z coraz bardziej trwałych materiałów. Jeśli dobrze poszukamy i zainwestujemy w najlepszy produkt, wtedy na pewno wydłużymy czas, w którym można nosić soczewki bez wymiany ich na nowe.