Wpływ nieprawidłowej diety na organizm

Życie w ciągłym biegu i stres sprzyjają złym nawykom żywieniowym. Z powodu braku czasu, zamiast zjeść pełnowartościowy posiłek, sięgamy po cokolwiek, byle tylko powstrzymać uczucie głodu. Niejednokrotnie są to fast foody lub słodycze, które nie tylko nie dostarczają naszemu organizmowi żadnych wartości odżywczych, ale wręcz nam szkodzą. 

Zagrożenia związane z nieodpowiednim odżywianiem 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization) nadwaga i otyłość stanowią jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Problem stanowią tu nie nadprogramowe kilogramy, ale zagrożenia, które ze sobą niosą. Osoby z nadwagą są znacznie bardziej narażone na wystąpienie poważnych chorób niż osoby z prawidłową masą ciała. Do najczęściej występujących zaliczają się:

  • cukrzyca typu II
  • choroby układu krążenia
  • nadciśnienie
  • zwyrodnienia stawów
  • choroby nowotworowe
  • zaburzenia menstruacyjne (u kobiet)
  • zespół bezdechu nocnego.

Nie należy zapominać, że nieprawidłowa dieta może przyczyniać się do rozwoju chorób również u osób z prawidłowym BMI (ang. Body Mass Index, Wskaźnik Masy Ciała). Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na niedobór ważnych składników i minerałów w organizmie, które powinny być dostarczane wraz z pożywieniem. 

Zbilansowana dieta to podstawa

Aby organizm funkcjonował prawidłowo należy zapewnić mu składniki i minerały, których potrzebuje. Co prawda, możemy sięgnąć po suplementy, jednak najlepiej przyswajalne znajdują się w jedzeniu. Dieta kojarzy nam się najczęściej z wyrzeczeniami i surowym przestrzeganiem określonych porcji i godzin posiłków. Jednak w rzeczywistości niejednokrotnie nie musimy drastycznie zmieniać swoich upodobań kulinarnych, wystarczy odpowiednio zbilansować posiłki, które lubimy. Drastyczne diety, zwłaszcza te odchudzające, mogą być tak samo niebezpieczne dla naszego zdrowia jak nadwaga. Nawet dieta fit powinna być odpowiednio zbilansowana. W codziennej diecie powinny znaleźć się przede wszystkim warzywa i owoce, które dostarczają witamin oraz mikroskładników. Jednak podstawą jest dostarczenie organizmowi węglowodanów (ok. 55% dziennego zapotrzebowania na energię), białka (ok. 10% – 20%) i tłuszczów (ok. 20% – 35%). Wszystko to powinno się zamknąć w odpowiedniej liczbie kalorii, która zależy od zapotrzebowania naszego organizmu (osoba aktywna fizycznie potrzebuje ich więcej niż osoba pracująca przy komputerze). 

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these