Ranking najlepszych preparatów na wypadanie włosów

Ranking najlepszych preparatów na wypadanie włosów

UWAGA! Na stronie zamieściliśmy linki do sklepów, które zostały przez nas sprawdzone pod względem wiarygodności oraz posiadają oryginalne produkty.

Poznaj naturalne alternatywy dla minoxidilu

Minoxidil to popularny środek stosowany miejscowo w terapii łysienia, który natychmiast blokuje wypadanie włosów oraz stymuluje odbudowę fryzury. Podstawowe działanie polega na zwiększeniu przepływu krwi, stymulowaniu krążenia, zwiększeniu dopływu tlenu i substancji odżywczych do komórek. Minoxidil najczęściej jest wykorzystywany w terapii łysienia androgenowego u kobiet i u mężczyzn. W przypadku innych typów utraty włosów niestety nie jest skuteczny.

Jak działa minoxidil?

Minoxidil działa miejscowo, jest składnikiem szamponów, odżywek, żeli i kremów, które tylko w niewielkim stopniu wchłaniają się do układu krążenia. Obliczono, że takie przenikanie uwzględnia tylko 0,3-4,5% stosowanego preparatu. Pod tym względem preparat zawierający minoxidil uznawany jest za względnie bezpieczny.

Minoxidil przynosi bardzo dobre efekty, ale tylko wtedy, kiedy jest stosowany bez ustanku. Już w kilka dni po zaprzestaniu jego używania całość środka zostaje wydalona i tym samym kończy się dobroczynne działanie tego składnika na cebulki włosów.

Niestety w praktyce zaprzestanie stosowania minoxidilu powoduje, że włosy znowu wypadają w takim tempie i w takiej ilości, jak wcześniej.

Jak dokładnie działa minoxidil? Przede wszystkim blokuje negatywne działanie DHT, czyli dihydrotestosteronu, który jest odpowiedzialny za nadmierne wypadanie włosów poprzez uszkadzanie ich cebulek oraz delikatnych łodyg. Włosy z czasem na skutek dihydrotestosteronu przerzedzają się, wypadają cieńsze, bardziej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Z czasem stają się bardzo cienkie, a w konsekwencji całkiem zanikają i pozostawiają na skórze łysy obszar.

Obecnie istnieje wiele preparatów zawierających w składzie minoxidil. Najczęściej stosowanym stężeniem jest ten na poziomie 2 i 5%, dostępny pod różnymi nazwami firmowymi.

Kiedy można obserwować pierwsze efekty stosowania minoxidilu?

Tylko regularne stosowanie minoxidilu daje dobre efekty. Pierwszych, znaczących można się spodziewać po dwóch miesiącach stosowania, kiedy włosy przestają wypadać, a fryzura zaczyna się odbudowywać.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania minoxidilu?

Niestety nie zawsze minoxidil może być stosowany. Głównym przeciwwskazaniem są rany, owrzodzenia i uszkodzenia występujące na skórze głowy, które mogłyby doprowadzić do zbyt dużego przenikania substancji czynnej do krwioobiegu i zwiększać skutki uboczne stosowania tego składnika.

Naturalne alternatywy dla minoxidilu

Co stosować, gdy nie ma możliwości nakładania preparatów z minoxidilem? Czy na rynku znajdziemy inne środki działające podobnie do omawianej substancji czynnej? I co w sytuacji, kiedy cierpimy z powodu innego typu łysienia niż androgenowe, na które minoxidil nie działa, jakiego rodzaju składniki sprawdzą się i zatrzymają nasz problem, gdy włosy wypadają z innych przyczyn niż negatywne działanie DHT?

Okazuje się, że mamy wybór. I jest on dużo bogatszy niż pozornie może się wydawać.

Jeśli chodzi o składniki o porównywalnym działaniu do minoxidilu, ale dostarczane wewnętrznie w formie tabletek najważniejsze to:

• Ekstrakt z pokrzywy – od wielu lat jasne jest, że pokrzywa świetnie wpływa na włosy. Nie tylko jest idealnym remedium na problemy osłabionej fryzury, ale również doskonałym rozwiązaniem dla skóry borykającej się z trądzikiem. Udowodniono wielokrotnie, że ekstrakt z pokrzywy działa świetnie na wypadanie włosów spowodowane przez niedobory i brak wewnętrznej równowagi. Niestety sok z pokrzywy nie jest smaczny, poza tym trzeba byłoby go wypić sporo, by osiągnąć dobry efekt. Dlatego wyizolowano z niego to, co najcenniejsze – ekstrakt, który pozwala wzmocnić fryzurę oraz zapobiega wypadaniu włosów. I robi to od razu, a nie tak jak jest w przypadku minoxidilu po wielu miesiącach stosowania.

• Ekstrakt ze skrzypu polnego – to kolejny cenny składnik na wypadanie włosów, który wzmacnia fryzurę i stymuluje porost nowych włosów. Jest ważnym źródłem witamin i minerałów, zawiera krzemionkę znaną z tego, że działa antyoksydacyjnie. Dzięki wyizolowaniu ekstraktu ze skrzypu polnego uzyskuje się składnik świetnie usuwający przyczynę osłabienia włosów i ich wypadania.

• L-cysteina – to ważny aminokwas budujący białka, zawierający siarkę świetnie wpływającą na stan skóry. L-cysteinę można stosować zewnętrznie w formie płukanki, niestety trzeba się liczyć z niemiłym zapachem, lub wewnętrznie w formie dużo lepiej przyswajalnej.

• Cynk – to ważny składnik poprawiający wygląd włosów. Świetnie chroni komórki przed negatywnym skutkiem czynników zewnętrznych, wspomaga fryzurę w zachowaniu jej optymalnej gęstości i pierwotnego wyglądu.

• Miedź – wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na niedobory miedzi, czego skutkiem jest przerzedzanie fryzur i wypadanie włosów. Dlatego tak ważnym sposobem walki z nadmiernym przerzedzaniem fryzur jest zwrócenie uwagi na to, czy w diecie znajdują się wszystkie cenne składniki i substancje odżywcze.

Są również inne składniki, które można stosować miejscowo, w formie kompleksowego pod względem składu szamponu. Są to:

• Apple Polyphenol (procyjanidyna B2 i C1) – badania wykazały, że składnik ten działa podobnie do minoxidilu, ale bez skutków ubocznych,

• peptydy miedzi – zwiększają rozmiar mieszków włosowych, działają przeciwzapalnie i wzmacniają uszkodzoną skórę, dzięki temu fryzura może zostać szybciej odbudowana.

• kofeina 4% - która wspomaga usuwanie skutków działania pochodnej testosteronu. Poza tym, na podstawie badań, udowodniono, że przyspiesza wzrost włosów o 46% i wydłuża cykl życia włosa o 37%.

Minoxidil nie jest niezbędny dla zachowania mocnych i zdrowych włosów. Natura zna dobre odpowiedzi na przyczyny wypadania włosów. Stworzyła aktywne składniki, które stosowane w optymalnym stężeniu i w dobrym towarzystwie pozwalają uzyskać świetny efekt, bez jakichkolwiek skutków ubocznych.

Naturalną alternatywą dla Minoxidilu są składniki tabletek Profolan zawierające wszystkie ważne składniki powstrzymujące łysienie – ekstrakt z pokrzywy, ekstrakt ze skrzypu polnego, cynk i miedź. Sprawdź, jak Profolan działa w praktyce!

Działanie Profolanu warto wzmocnić poprzez stosowanie szamponu działającego miejscowo, zawierającego czynne składniki przeciwdziałające łysieniu - Apple Polyphenol (procyjanidyna B2 i C1), peptydy miedzi, kofeina 4%. Mowa o szamponie Revita – najlepszym szamponie na łysienie w naszym zestawieniu na stronie.

Poznaj najlepsze tabletki i szampon na wypadanie włosów!