Ranking najlepszych preparatów na wypadanie włosów

Ranking najlepszych preparatów na wypadanie włosów

UWAGA! Na stronie zamieściliśmy linki do sklepów, które zostały przez nas sprawdzone pod względem wiarygodności oraz posiadają oryginalne produkty.

Jakie są przyczyny i jak walczyć z łysieniem androgenowym?

Łysienie androgenowe (androgeniczne) to najczęstsza przyczyna wypadania włosów u mężczyzn, obserwowana również u kobiet. Główną przyczyną łysienia androgenowego jest negatywny wpływ hormonów i osłabienie mieszków włosowych spowodowane niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Jak skutecznie leczyć łysienie androgenowe i jak chronić swoją fryzurę przed jego szkodliwym wpływem?

Winne nie tylko hormony, ale również genetyka

Łysienie androgenowe jest uwarunkowane genetycznie, dlatego często występuje rodzinnie, na przykład u ojca i syna. Polega na przekształceniu mieszków włosowych w taki sposób, że dochodzi do ich miniaturyzacji na skutek działania dihydrotestosteronu (DHEA, DHT), pochodnej testosteronu – włosy się przerzedzają, w ich miejsce wyrastają dużo delikatniejsze – cieńsze i krótsze, a z czasem powstaje łysy obszar.

Łysienie androgenowe u mężczyzn występuje w tym samym schemacie – na początku przerzedzeniu podlegają włosy w okolicy skroni, następnie wypadają kosmyki z czubka głowy, kolejnym krokiem jest rozszerzanie łysego obszaru na całą centralną część głowy. Włosy pozostają jedynie na tyle głowy, tworząc charakterystyczną podkówkę.

Łysienie androgenowe u kobiet ma inną postać. Włosy u pań wypadają na całej powierzchni głowy, doprowadzając do ich równomiernego przerzedzenia. Proces ten jest widoczny szczególnie na koronie włosów, a linia przednia jest zazwyczaj zachowana.

Niekiedy łysienie androgenowe imituje rozlane łysienie plackowate, które może dotyczyć nie tylko włosów na czubku głowy, ale na całym ciele.

Co jeszcze ma wpływ na występowanie łysienia androgenowego?

Łysieniu androgenowemu mogą sprzyjać:

- stres,

- nieodpowiednia dieta,

- alergia pokarmowa

- stany zapalne występujące w organizmie

Jak rozpoznaje się łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe jest zazwyczaj łatwe w diagnostyce, a jego objawy można obserwować na pierwszy rzut oka. Rozpoznaje się je poprzez obserwowanie stanu fryzury, jak również poznanie historii pacjenta, który informuje lekarza, kiedy włosy zaczęły wypadać i jak postępował ten proces.

Niekiedy niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań – laboratoryjnych, np. zdolności wiązania żelaza i wysycenia transferyny, by sprawdzić, czy przyczyną nie jest na przykład łysienie telogenowe.

Bardzo rzadka wskazana jest biopsja, określająca stan skóry, mieszków włosowych i włosów.

Jak wyleczyć łysienie androgenowe?

W terapii łysienia androgenowego sprawdza się połączenie działania środka o działaniu miejscowym z przyjmowaniem leków w formie tabletek.

Jeszcze parę lat temu najpopularniejsze były preparaty zawierające minoksydyl i finasteryd, ich stosowanie nie było jednak wolne od skutków ubocznych, dlatego naukowcy mieli i nadal mają silną motywację do tego, by poszukiwać nowych rozwiązań.

Efektem długich i szczegółowych badań nad przyczynami łysienia androgenowego są dostępne dzisiaj nowoczesne środki na łysienie takie, jak Profolan oraz Szampon Revita

Poznaj najlepsze tabletki i szampon na wypadanie włosów!